Katri Ylitarvas on taloushallinnon konkari, joka tykkää kääriä hihat ja alkaa käytännön työhön, kuunnella mitä oikeasti tarvitaan ja etsiä siihen selkeä ratkaisu – oli kyse kirjanpidosta, verotuksesta tai järjestelmien käytöstä. Ja koska meillä Omapajalla ihmiset ovat muutakin kuin työroolinsa, kurkistetaan samalla siihenkin, mistä Katri saa virtaa silloin kun kone on kiinni ja kalenteri tyhjenee.
.jpg?width=795&height=596&name=Py%C3%B6r%C3%A4ilykuva%204%20(1).jpg)
Reissupyöräily tuo rytmin päivään – ja hymyn huulille, vaikka kilometrejä on takana jo reilusti.
Omapajan yritys- ja talouspalveluiden tiimi sai vahvistuksen joulukuun alussa, kun Katri Ylitarvas aloitti Omapajan tiimissä. Katri toimii yritys- ja talouspalveluiden palvelupäällikkönä – roolissa, jossa yhdistyvät talousosaaminen, ratkaisukeskeinen asiakastyö ja palveluiden kehittäminen.
Pitkä ja monipuolinen työura talouden ytimessä
Katrin työura on kulkenut vahvasti taloushallinnon läpi – käytännön tekemisestä aina vastuullisiin johtotehtäviin. Hän on työskennellyt muun muassa talousassistenttina, kirjanpitäjänä, controllerina ja talousjohtajana (CFO). Kokemusta löytyy myös metsätalouden puolelta, esimerkiksi tila-arvioista ja kiinteistökaupoista ja vähittäiskaupastakin myyjän työstä. Yhteistä Katrin tehtäville on ollut yksi asia: työnkuvat ovat olleet laaja-alaisia ja monipuolisia – nimikkeestä riippumatta.
Koulutustaustaltaan Katri on kauppatieteiden maisteri (KTM), ja se näkyy hänen tavassaan yhdistää numeroiden ymmärrys arjen käytäntöihin: miten asiat tehdään selkeästi, oikein ja asiakkaalle mahdollisimman sujuvasti.
.jpg?width=795&height=596&name=Latvalinnun%20pyynniss%C3%A4%20seurana%20(1).jpg)
Tauko talvimetsällä– nuotio lämmittää latvalinnustusreissulla.
Arjessa liikettä – ja ajatuksille tilaa
Katrin vapaa-ajassa korostuu tasapaino: keho kaipaa sekä liikettä että “pääkopan vaivaamista”. Talvella lajiin kuuluu usein hiihto, ja ympärivuotisesti myös kuntosali, kävely ja luonnossa liikkuminen. Mukana kulkee usein kamera, sillä Katri harrastaa myös valokuvaamista. Lisäksi hän viihtyy opiskelun parissa – uuden oppiminen ei jää työpäivään.
Erityinen paikka Katrin sydämessä on matkapyöräilyllä, jota hän tekee kesällä ja syksyllä. Se on ennen kaikkea parisuhteen laatuaikaa: kun ollaan samalla fiiliksellä liikkeellä, syntyy rauhallinen rytmi, jossa arjen perusasiat nousevat pintaan. Pitkissä pyöräilypäivissä – olennaista on rauhallinen eteneminen, ruoka, lepo, sää, maisema ja oma jaksaminen. Se selkeyttää ajatuksia, rauhoittaa ja palauttaa.
Eläimiä ei juuri nyt – mutta kokemusta kyllä
Tällä hetkellä Katrilla ei ole lemmikkejä, sillä reissutyöläisen arkeen lemmikin pitäminen sopii hieman huonosti. Kokemusta eläimistä löytyy kuitenkin monipuolisesti: kissoista, koirista, hevosista ja lampaista.
Ja jos joku yksityiskohta vielä yllättää: Katrilla on metsästyskortti. Hän ei varsinaisesti laske metsästystä omaksi harrastuksekseen, mutta käy pari kertaa vuodessa seurana – syksyllä hanhenpyynnissä ja talvella latvalintujen pyynnissä metsäsuksilla.
Mikä Katrin työssä Omapajalla innostaa?
Katrin mukaan parasta työssä on laaja-alaisuus ja kehittämisen mahdollisuudet – se, että saa olla mukana rakentamassa parempia tapoja toimia ja auttaa asiakkaita juuri siinä, missä tarve on.
Katrin asiakkaat kaipaavat useimmiten ratkaisun löytämistä kulloinkin käsillä olevaan asiaan. Se voi liittyä esimerkiksi kirjanpitoon, verotukseen tai järjestelmän käyttöön. Katrille on tärkeää kuunnella, hahmottaa tilanne ja viedä asia maaliin selkeästi: ratkaisukeskeisesti, opastaen ja asiakkaan arkea helpottaen.
Terveiset asiakkaille
Katrin viesti on yksinkertainen – ja tärkeä:
“Olkaa yhteydessä matalalla kynnyksellä.”
Kun kysymys pyörii mielessä, sitä ei tarvitse jäädä yksin pohtimaan. Meillä Omapajalla autetaan mielellään.
